Posted on: 14 czerwca 2023 Posted by: admin Comments: 0

Zdobycie zwrotu podatku to bardzo kusząca perspektywa. W końcu kto nie lubi niespodziewanego zastrzyku gotówki za ciężką pracę na przestrzeni całego roku. Aby jednak móc go zdobyć, konieczna jest znajomość systemu podatkowego i istniejących w nim ulg. Co więc zrobić, by uzyskać zwrot podatku w Szwecji i kto może udzielić pomocy w tym zakresie?

Zwrot podatku w Szwecji – kiedy przysługuje?

Aby uzyskać zwrot podatku w Szwecji, trzeba zdecydować się na rozliczenie według ogólnych zasad. Oznacza to konieczność złożenia deklaracji Inkomstendeklaration 1 do Skatteverket — szwedzkiego Urzędu Skarbowego. Do takiego działania zobowiązani są szwedzcy rezydenci podatkowi, czyli osoby pracujące w tym kraju przynajmniej przez 183 dni w roku. Równie dobrze z takich zasad mogą korzystać również nierezydenci. Ci muszą jednak zrezygnować z podatku SINK, który jest nieco niższy, lecz nie pozwala na zdobycie zwrotu podatku. 

Kolejna kwestia to oczywiście podleganie pod jedną ze szwedzkich ulg podatkowych. Tych istnieje całkiem sporo. Warte uwagi są między innymi ulgi i odliczenia z tytułu pracy tymczasowej lub prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Dotyczą one diet z pierwszych 30 dni pobytu w Szwecji oraz kosztów za mieszkanie. Inne ulgi obejmują np. koszty odsetek kredytu hipotecznego, podróży między Polską a Szwecją, czy też dojazdów do pracy na terenie Szwecji. 

Jak zdobyć zwrot podatku w Szwecji?

Kolejny krok na drodze do zdobycia zwrotu podatku w Szwecji to odpowiednie wypełnienie wszystkich dokumentów. Tutaj liczą się przede wszystkim dwa. Pierwszy z nich to marzec lub kwieceń. Wtedy Urząd Skarbowy wysyła do podatników deklaracje Inkomstendklaration 1 za poprzedni rok podatkowy. Od tego momentu każdy ma czas do 2 maja na wypełnienie deklaracji oraz ubieganie się o przysługujące ulgi podatkowe. Druga to czerwiec, gdy następuje przyznanie zwrotu. Od negatywnej decyzji można się jeszcze odwołać. 

Aby zdobyć zwrot podatku trzeba mieć oczywiście dowód wszystkich poniesionych kosztów, które można odliczyć. Mogą to być paragony, czy faktury lub jakiekolwiek inne ważne w świetle prawa potwierdzenia. 

Chcąc mieć pewność, że kwalifikujemy się pod daną ulgę i zwrot podatku w Szwecji, warto w tym celu skorzystać z pomocy eksperta. Dobre biuro rachunkowe pomoże we właściwym wypełnieniu deklaracji, czy też w zebraniu potrzebnej dokumentacji. W ten sposób można zmaksymalizować otrzymywaniu w czerwcu lub grudniu zwrot podatku w Szwecji.