Posted on: 1 września 2023 Posted by: admin Comments: 0
Kabel elektryczny – jak go dobrać do danego zastosowania

Planujesz montaż sieci elektrycznej w swoim domu? Nie wiesz jaki kabel elektryczny wybrać? Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to wiedza specjalistyczna a wybór kabli nie ułatwia podjęcia decyzji. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę wybierając kabel elektryczny? Ten temat podejmujemy właśnie w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Kabel elektryczny do oświetlenia

Jeśli nie wiesz, jaki kabel elektryczny wybrać to w pierwszej kolejności zastanów się jakie obciążenie mają docelowo wytrzymać. Okablowanie musi wyróżniać się odpowiednim napięciem i być w środowisku wolnym od przegrzania. 

Specjaliści wskazują, że jeśli chodzi o kabel elektryczny do oświetlenia, to musi mieć on przekrój około 1,5 mm. Ten przekrój to absolutne minimum, ponieważ umożliwia bezpieczny montaż sieci elektrycznej. Stosowane są kable o większym przekroju, chociaż znacznie rzadziej.

Kabel elektryczny do gniazdek elektrycznych

W przypadku gniazdka elektrycznego, to kabel elektryczny musi być o znacznie większym przekroju. Jeśli zastosujemy ten klasyczny o przekroju 1,5 mm, wtedy napięcie może okazać się zbyt niskie do podłączenia mocy do gniazdka. W rezultacie, gdy kilka urządzeń będzie podłączonych do gniazdek w ramach jednego układu może nastąpić przeciążenie, a następnie może pojawić się zwarcie. Aby uniknąć takich sytuacji, warto wybrać do gniazdek elektrycznych kabel elektryczny o średnicy 2,5 mm. Dzięki temu podłączenie nawet dużej liczby sprzętu AGD czy RTV nie będzie stanowić problemu. 

Kabel elektryczny do specjalnego zastosowania

Potrzebujesz energii elektrycznej nie tylko w przestrzeni mieszkalnej, lecz także w garażu czy warsztacie? W takim razie potrzebujesz kabel elektryczny do zadań specjalnych. W takich sytuacjach kable użyte do instalacji w domu nie będą wystarczające. Potrzebny jest elektryczny kabel, który wytrzyma wysokie temperatury, a także zagwarantuje bezpieczeństwo w czasie korzystania z prądu.