Posted on: 2 lipca 2023 Posted by: admin Comments: 0

Od wielu lat nowe ścieżki rozwoju w medycynie wytycza biologia molekularna. W ramach tej dziedzina realizowane są badania molekularne. Najpowszechniejszym badaniem jest PCR, które dało się poznać zwłaszcza w czasie pandemii wywołanej wirusem covid-19. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są badania molekularne, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury. 

W jaki sposób przeprowadzane są badania molekularne?

Zanim przedstawimy zalety badań, warto wiedzieć, w jakim celu są one wykonywane. Badania molekularne są wykonywane, aby wykryć określony materiał genetyczny. Może to być czynnik chorobotwórczy w postaci wirusa (HPV lub HCV) lub bakteria.

Badania molekularne pozwalają również wykryć materiał, który wskazuje na ryzyko zachorowania na daną chorobę. W praktyce po tych badaniach pacjent może się dowiedzieć, że w przyszłości może zachorować na Alzheimera lub miażdżycę. 

To jest nie koniec możliwości badań molekularnych. Dzięki tym badaniom pacjenci mogą również potwierdzić pokrewieństwo lub jego brak z innymi osobami. W praktyce badanie pozwalają ustalić lub wykluczyć ojcostwo. Zatem te badania odpowiadają na wiele nurtujących pytań. 

Badania molekularne – zalety

Naukowcy są zgodni, że badania molekularne warto wyróżnić z uwagi na dwie cechy – czułość oraz pewność. Pierwsza cecha wynika, że te molekularne badania pozwalają na najwcześniejsze wykrycie materiału chorobotwórczego oraz w trakcie badania nie występuje problem serologicznego okienka. Kwestię czułości najbardziej potwierdza fakt, iż metoda PCR pozwala wykryć już pojedyncze cząsteczki wirusa lub bakterii. 

Jak już wspominaliśmy – drugą cechą jest pewność. W kontekście zalet chodzi o to, że wykonując badania molekularne, mamy pełną gwarancję na otrzymanie wyników. Praktycznie nie ma ryzyka otrzymania zafałszowanych wyników. 

Co więcej, badania molekularne wykrywają nie tylko materiał wirusa lub bakterii, lecz pozwalają określić typy, co znacznie przyspiesza dobór odpowiedniej metody leczenia.  

Jakie badania molekularne znajdziemy w ofercie najlepszych placówek badawczych?

Zagadnienie badań molekularnych jest niezwykle szerokie, dlatego warto wiedzieć, jakie badania warto zlecić. Najpopularniejsze są testy HCV, pozwalające wykryć wirus zapalania wątroby typu C. Oprócz tego badania molekularne obejmują możliwość wykrycia brodawczaka ludzkiego za pomocą testu HPV. Przez ostatnie dwa lata na całym świecie były wykonywane również badania genetyczne na obecność SARS-COV 2.