Kupno sprężarki do powietrza to często realizowana inwestycja, zwłaszcza przez przedsiębiorstwa. Niezbędnymi elementami, zapewniającymi odpowiednie funkcjonowanie są zbiorniki sprężonego powietrza. W kwestii tych urządzeń ważnym kryterium wyboru jest pojemność. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie, dotyczące montażu i kupna dodatkowych elementów zbiorników sprężonego powietrza.
Jak podłączyć zbiorniki sprężonego powietrza?
Jeśli chodzi o zbiorniki sprężonego powietrza, to spełniają one kilka funkcji. Jedną z nich jest magazynowanie sprężonego powietrza, które powstają w sprężarce. Wielu ekspertów całkiem zasadnie traktuje zbiorniki tego typu jako separatory. Powodem jest to, że zbiorniki do powietrza oddzielają również kondensat ze sprężonego powietrza.
W ścianach zbiorników gromadzi się duża ilość wody, a także osadu. Z uwagi na takie zjawisko bardzo ważne jest, aby wyposażyć zbiornik w spust kondensatu, który pozwala uwalniać zalegającą ciecz i osad.
Zbiorniki sprężonego powietrza mogą odgrywać rolę buforu, jeśli taki element w ramach instalacji ma współpracować ze sprężarkami śrubowymi i łopatkowymi.
Jak dobrać zbiorniki sprężonego powietrza do kompresora?
Eksperci wskazują, że zbiorniki sprężonego powietrza w instalacjach stanowią około 35% wydajności sprężarki. Oznacza to, że jeśli sprężarka wyróżnia się wydajnością 900 litrów, to z pewnością dobrym wyborem będzie zakupienie zbiornika o pojemności 300 lub 350 litrów.
Zbiorniki sprężonego powietrza – jakie dodatki warto w nich montować?
Do poprawnego funkcjonowania zbiornika na powietrze należy zapewnić kilka elementów, takich jak manometr, zawór bezpieczeństwa, wyjście na szybkozłączkę podłączoną przez zawór kulowy oraz spust kondensatu.
Jak widać, kupując zbiorniki sprężonego powietrza, należy pamiętać o kilku sprawach. Z pewnością proces nabycia takiego sprzętu powinien być przemyślany. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z firmą, zajmującą się sprzedażą oraz instalacją omawianych w naszym artykule urządzeń